Jak Unia Europejska wspiera Ukrainę w 2024 roku?

Parlament krytykuje działania premiera Węgier, Viktora Orbána, który w grudniu 2023 roku zablokował decyzję dotyczącą rewizji wieloletniego budżetu UE, w tym pakietu pomocy dla Ukrainy. Jako poseł uznaję, że takie działania Budapesztu stanowią pełny brak szacunku i pogwałcenie strategicznych interesów UE oraz naruszenie zasady lojalnej współpracy.

Podczas debaty nad wynikami szczytu Rady Europejskiej 1 lutego, który skupił się na wsparciu UE dla Ukrainy osiągnęliśmy porozumienie z krajami UE w sprawie rewizji długoletniego budżetu, uwzględniającej nieprzewidziane wyzwania, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę.

Zatwierdziliśmy długoterminowe finansowanie Ukrainy i istotne zmiany w wieloletnim budżecie UE. Wartość Instrumentu na rzecz Ukrainy wynosi łącznie 50 miliardów euro na dotacje, pożyczki i gwarancje, co pokazuje, że UE będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Podkreślamy potrzebę kontynuowania politycznego, gospodarczego, finansowego i militarnego wsparcia dla Ukrainy przez UE, jej państwa członkowskie i partnerów na całym świecie, jako najlepszą odpowiedź na obecne agresywne praktyki reżimu kremlowskiego. Zwycięstwo Ukrainy w wojnie może mieć realny wpływ na sytuację w Rosji.