Cate Blanchett w Parlamencie Europejskim

Cate Blanchett w Parlamencie Europejskim

Podczas wczorajszego otwarcia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego głos zabrała Cate Blanchett – aktorka światowej sławy, ale przede wszystkim aktywistka działająca od lat na rzecz uchodźców. Cate Blanchett, która od 2016 roku pełni rolę Ambasadora Dobrej Woli w Agencji ds. Uchodźców ONZ wezwała polityków Unii Europejskiej do wypracowania rozwiązań chroniących ludzi szukających azylu.

„Nie jestem Syryjką, nie jestem Ukrainką, nie jestem Jemenką ani Afganką. Nie pochodzę z Południowego Sudanu ani Izraela czy Palestyny. Nie jestem polityczką czy mędrczynią. Ale jestem świadkiem. Świadkiem ludzkich kosztów wojen, przemocy i prześladowań, która spotyka się z uchodźcami na całym świecie” – rozpoczęła swoje wystąpienie Cate Blanchett.

W 20-minutowym apelu, Ambasadorka Dobrej Woli ONZ ds. uchodźców zwróciła uwagę na fakt, że większość uchodźców osiedla się w krajach ościennych z nadzieją na powrót do swoich domów.

– „Wzywam każdego z Państwa, aby zdecydowanie zwalczać mit, który
prowadzi do strachu i do wrogości, jakoby każdy uchodźca zmierzał do Europy” – powiedziała.

Całe wystąpienie można zobaczyć na stronie Parlamentu Europejskiego:

https://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/vod.html?mode=unit&vodLanguage=PL&internalEPId=1699452680992&providerMeetingId=17febd2a-e92b-42f3-82ba-08dbceee1809#