90 rocznica Homłomodoru

Parlament Europejski uznał Hołodomor, sztuczny głód wywołany przez Stalina w latach 1932-1933 na Ukrainie, za ludobójstwo i wezwie do tego również wszystkie kraje i organizacje międzynarodowe.

Rezolucja parlamentarna, zainicjowana przez Grupę EPL, wzywa również Federację Rosyjską jako następcę prawnego Związku Radzieckiego do oficjalnego uznania Hołodomoru i przeprosin za te zbrodnie.

Obrazy i działania jakie widzimy teraz w Ukrainie przypominają najbardziej haniebne karty historii. Przemoc skierowana w ludność cywilną nie świadczy o sile wroga, tylko o barbarzyństwie. W tym szczególnym czasie, kiedy Nasi sąsiedzi walczą o wolność i niepodległość własnych granic ważne są działania dyplomatyczne ale też realne wsparcie w walce. Jako Unia Europejska staramy się pomagać Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją.

„Kiedy Ukraina obchodzi 90. rocznicę rozpoczęcia Hołodomoru, nie możemy ignorować podobieństw historii. Sowiecka Rosja Stalina celowała w ludność cywilną. Rosja Putina po raz kolejny celowo bierze na cel ludność cywilną, wykorzystując żywność jako broń i niszcząc krytyczną infrastrukturę, aby pozbawić Ukraińców ciepła i światła. Niepotępiona brutalność będzie się powtarzać.Wreszcie Europa budzi się do moralnego obowiązku pełnej oceny, uznania i potępienia sowieckich zbrodni. Parlament Europejski powinien być w tej sprawie wiodącym głosem” – podkreśliła eurodeputowana Rasa Juknevičienė, wiceprzewodnicząca Grupy PPE ds. zagranicznych.

„Teraz Rosja ze swoją niesprowokowaną, nielegalną i nieuzasadnioną agresywną wojną przeciwko Ukrainie popełnia „Kholodomor”, próbę zamrożenia Ukraińców na śmierć poprzez dyskryminujące niszczenie infrastruktury energetycznej i elektroenergetycznej Ukrainy w przededniu zimy . Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać Rosję przed popełnieniem kolejnego ludobójstwa na Ukraińcach”.- podskreślił Radosław Sikorski