2022 Rokiem Dobrych Relacji

Bardzo się cieszę, że to właśnie Wrocław ,jako pionier wśród europejskich miast, postanowił walczyć z problemem, który może dotyczyć każdego z Nas czyli samotnością. Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.

Dzięku temu przez cały rok we Wrocławiu będą odbywały się wydarzenia pod hasłem „Wrocław miastem wolnym od samotności”. Podczas wczorajszej konfrencji zostali przedstawieni ambasodorzy akcji. Są nimi piosenkarze Anna Wyszkoni i Andrzej Piaseczny oraz wrocławska noblistka Olga Tokarczuk.

Jak podkreśliła dr Walentyna Wnuk, która była inicjatorką pomysłu, w radzeniu sobie z uczuciem samotności mogą drobne gesty, jak np. przytulenie, złapanie za rękę, jednak potrzebne są także działania systemowe.

W tym roku zaplanowanych jest wiele inicjatywy, które jak tłumaczyła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, będą z jednej strony kierowane do osób samotnych, a z drugiej strony uwrażliwią osoby, których pozornie samotność nie dotyczy.
Kalendarz wydarzeń dostępny pod linkiem.

Konferencja dostępna pod linkiem.