Wysłuchanie ws. PEGASUSA

Niepodważalnym jest, że innowacje technologiczne mogą nam pomóc w ściganiu przestępstw, wykrywaniu terroryzmu. Jednak jest to niebezpieczne i niedopuszczalne gdy takie praktyki są nadużywane.

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim rozmawialiśmy o technologii PEGASUS. W tej sprawie jest dużo pytań, niedomówień i wątpliwości co świadczy o silnej potrzebie utworzenia komisji śledczej.

Tak szeroka skala inwigilacji może dotknąć każdego z nas, dlatego każdemu obywatelowi powinno zależeć na dokładnym zbadaniu nadużyć tego systemu szpiegowskiego. Należy jasno stwierdzić, że skala o której dzisiaj usłyszeliśmy to przykład naruszania wolności i atak na prawa podstawowe.

Prawo musi nadążać za innowacyjnymi systemami. Prokuratura, niezależne komisje muszą mieć dostęp do możliwości kontroli skali użycia systemów inwigilacji. Tak by żaden człowiek nie mógł użyć wysokiej technologii do niszczenia demokracji.

Jak podkreślił Andrzej Halicki „naszym obowiązkiem jest obrona i ochrona wyborów”, dlatego nie możemy przejść obojętnie wobec nadużyć w zakresie inwigilacji podmiotów demokratycznej opozycji.