Kryptowaluty a UE

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie znikną. W ostatnich miesiącach widzieliśmy informacje o wzroście i upadku kryptowalut. Jednak by wzbudzać zaufanie w dobie zmieniającego się świata kryptowaluty muszą przestrzegać zasad choćby w zakresie podatków.
Nie oznacza to, że musimy opodatkować wszystkie transakcje kryptograficzne jednak musimy stworzyć sprawiedliwy, przejrzysty i przewidywalny Europejczyka układ ram prawnych, które zapewniają konsumentom i inwestorom bezpieczeństwo.

Potrzebujemy jasnej i szeroko akceptowanej definicji kryptowalut i tego, co by stanowią zdarzenie podlegające opodatkowaniu.
Protokoły blockchain używane do wymiany kryptowalut są technologiami wybiegającymi w przyszłość.Te łańcuchy bloków pozwalają na przechowywanie i wymianę wartości w Internecie bez konieczności
scentralizowany pośrednik jak bank. Ponieważ ich baza danych zawiera historię wszystkich transakcji dokonanych między jego użytkownikami od momentu jego powstania, jesteśmy przekonani, że może zaoferować nowy sposób na automatyzację poboru podatków, ograniczenie korupcji i walkę z praniem pieniędzy. Jest to również doskonała technologia do lepszej identyfikacji własności aktywów.

Komisja Europejska przyjęła pakiet finansów cyfrowych w dniu 24 września 2020 r., w tym strategię finansów cyfrowych i wnioski ustawodawcze dotyczące aktywów kryptograficznych i cyfrowych. Jeden z tych tekstów, tak zwany MiCA, był negocjowany przez eurodeputowanego z grupy PPE Stefan Berger i po raz pierwszy na świecie stawia sobie za cel ustalenie jasnych zasad harmonijnego rynek, który zapewni pewność prawną emitentom kryptowalut, zagwarantuje równe prawa dla usługodawców oraz zapewnienie wysokich standardów konsumentom i inwestorom. 30 czerwca 2022 roku Stefan Berger osiągnął w imieniu Parlamentu Europejskiego porozumienie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Około 12 miliardów dolarów jest przesyłanych przez Bitcoin, Ethereum i Litecoin blockchainy każdego dnia. Miliony ludzi codziennie używają kryptowalut do płatności. W 2021 r. 17% Europejczyków wykazywało zainteresowanie tą innowacją finansową, a 40% postanowili zainwestować.