Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Seniorzy zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną. Zmiany demograficzne możemy obserwować na co dzień. Podczas spacerów spotykamy osoby starsze uprawiające nordic walking, przechodząc koło parku widzimy dziadków z wnuczętami, a będąc na lokalnych wydarzeniach możemy usłyszeć występ senioralnego chóru.

Osoby starsze łamią stereotypy, dbają o siebie, o swój rozwój i co najważniejsze cieszą się życiem. Mają już swoje doświadczenia i historie, jednak odkrywają ciągle nowe możliwości stąd tworzą kolejne plany. Nie czekają na okazję a dążą do spełnienia swoich marzeń.

Może nawet na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak wiele im zawdzięczamy, są bardzo ważną częścią społeczeństwa. Każda generacja ma swoje mocne i słabe strony jednak ważnym jest abyśmy nawzajem siebie doceniali i ze sobą współpracowali. Przecież tak wiele możemy się od siebie nauczyć.

Jak wskazuje WHO po raz pierwszy w historii, większość ludzi może spodziewać się życia po sześćdziesiątce i później. To zmiana na którą w ujęciu systemowym i społecznym należy się przygotować. Nie powinniśmy jednak postrzegać tej sytuacji jedynie jako zagrożenie, bardziej jako wyzwanie.

W Europie wiele mówi się o potrzebach seniorów i korzystnym wpływie aktywizacji osób starszych. Coraz częściej także zauważamy pozytywne aspekty srebrnej gospodarki, która obejmuje zarówno dobra i usługi dedykowane seniorom ale także działania ułatwiające osobą starszym odnalezienie się na obecnym rynku pracy.

Wszystkim Seniorom w dniu ich święta chciałbym życzyć dużo zdrowia i wielu radości wynikających z aktywnej codzienności!

Zapraszam również na I Kongres Mediatorów Seniorów organizowany przez Dom Mediacji. W ramach wydarzenia już jutro razem z Panią Walentyną Wnuk, Panią Grażyną Lange i Panem Jerzym Śliwą będziemy rozmawiać o potrzebie aktywizacji wśród seniorów i idei srebrnej gospodarki.