Gaz podstawą sprawiedliwej transformacji regionów górniczych UE

Zwiększenie budżetu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) z 7,5 do co najmniej 44 mld euro na lata 2021-2027 oraz możliwość finansowania z niego inwestycji gazowych – to  kluczowe elementy, przygotowanego przez Jerzego Buzka i przyjętego w poniedziałek wieczorem, stanowiska negocjacyjnego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) w sprawie FST.

„W komisji ITRE odpowiadamy za całą politykę energetyczną Unii Europejskiej, w tym –  sprawiedliwą transformację naszych regionów węglowych – takich jak Śląsk, Zagłębie, Wałbrzych i Turoszów, Konin czy Bełchatów. Stąd tak ważny jest jasny sygnał, jaki wysłaliśmy naszym głosowaniem. Po pierwsze – konieczne jest wsparcie dla mieszkańców regionów, w których cele klimatyczne UE to największe wyzwanie. I po drugie – w wielu krajach, w tym w Polsce, potrzebujemy gazu jako paliwa przejściowego, choćby w ciepłownictwie. Może on pomóc radykalnie obniżyć emisje CO2, a przy tym – znacznie zmniejszyć smog czy zjawisko ubóstwa energetycznego. Kilka dni temu przedstawiciele państw członkowskich przyjęli stanowisko wykluczające finansowanie takiej infrastruktury z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – polski rząd nie obronił, niestety, gazu. To fatalna decyzja – nie ma i nie będzie na to naszej zgody” – powiedział Jerzy Buzek. 

Polska mogłaby otrzymać z tego tytułu co najmniej 8 mld euro, stając się największym beneficjentem Funduszu. Członkowie komisji ITRE poparli również propozycję Jerzego Buzka, aby z FST można było pokryć nawet do 75% kosztów danego projektu.

Podczas głosowania Parlament zajął stanowisko o znacznym rozszerzeniu listy działań, które będą mogły liczyć na wsparcie z FST.

„Chciałbym, by znaczna część tych środków poszła na rozwój OZE – w tym przydomowych mikroinstalacji prosumenckich czy wydajne systemy ciepłownicze i zastępowanie indywidualnych rozwiązań grzewczych opartych na węglu – tak istotne dla poprawy jakości powietrza w naszych miastach. Ponadto – na renowacje energetyczne budynków, ekologiczny transport miejski czy punkty ładowania samochodów elektrycznych. No i w końcu – na rewitalizację terenów pokopalnianych i poprzemysłowych, likwidację szkód górniczych w naszych miastach czy szeroko rozumiane innowacje i infrastrukturę społeczne – tak ważne z punktu widzenia codziennego komfortu i bezpieczeństwa życia mieszkańców naszych regionów górniczych” – powiedział Jerzy Buzek.