Aby Europa była medycznie niezależna…

… należy przywrócić część produkcji leków do Europy. Dla bezpieczeństwa swoich obywateli, Unia Europejska powinna być medycznie niezależna od krajów trzecich, takich jak Indie i Chiny. Dyskusję na ten temat rozpoczęła eurodeputowana grupy EPP Nathalie Colin-Oesterlé, która przedstawiła sprawozdanie parlamentarne na temat niedoborów leków, przed debatą w Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Parlamentu Europejskiego.

W trakcie wystąpienia, pani Colin-Oesterlé mówiła, że:

„Jedną z lekcji pandemii COVID-19 jest to, że musimy pomagać producentom w wytwarzaniu leków w Europie. Nasze zasady dotyczące pomocy państwa nie mogą osłabiać zdrowia publicznego i naszej pozycji geostrategicznej. Ponadto bezpieczeństwo dostaw jest priorytetowym kryterium w procedurach przetargowych ponieważ leki mogą stanowić ważną zachętę ”

Dodała, ponad to iż:

„Potrzebujemy również wspólnego zapasu leków w Europie do leczenia raka i chorób zakaźnych. Taka europejska apteka ratunkowa zapewniłaby wszystkim pacjentom w Europie dostęp do leków i dostęp do leczenia”

Wystąpienie podsumowała słowami:

„To sprawozdanie jest tym ważniejsze, że Komisja Europejska umieściła zdrowie w centrum planu naprawy, który przedstawiła wczoraj, biorąc pod uwagę większość naszych propozycji. Wykorzystajmy tę determinację, aby zbudować prawdziwy europejski system opieki zdrowotnej”

Projekt raportu parlamentarnego Colin-Oesterlé ma zostać przyjęty przez Parlamentarną Komisję Ochrony Środowiska i Zdrowia w czerwcu, a głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu odbędzie się w lipcu.