Kłopoty finansowe obywateli UE

58 proc. obywateli UE od początku pandemii doświadcza trudności finansowych. To przede wszystkim utrata dochodów, bezrobocie i wykorzystanie osobistych oszczędności – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Z badania wynika, że problemy obywateli UE obejmują utratę dochodów (30 proc.), bezrobocie lub częściowe bezrobocie (23 proc.), wykorzystanie osobistych oszczędności wcześniej niż planowano (21 proc.), trudności z płaceniem czynszu, rachunków lub kredytów bankowych (14 proc.), a także trudności z zapewnieniem właściwych i przyzwoitych posiłków (9 proc.).

Co dziesiąty respondent przyznał, że musi zwrócić się o pomoc finansową do rodziny lub przyjaciół, podczas gdy 3 proc. respondentów stanęło w obliczu bankructwa.

Z badania PE wynika też, że podczas gdy 74 proc. respondentów słyszało o środkach lub działaniach zainicjowanych przez UE w odpowiedzi na pandemię, tylko 42 proc. z nich jest do tej pory zadowolonych z tych działań.

Około dwóch trzecich respondentów (69 proc.) zgadza się, że „UE powinna mieć większe kompetencje, aby radzić sobie z takimi kryzysami jak pandemia koronawirusa”. Mniej niż jedna czwarta respondentów (22 proc.) nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Zgoda co do tego jest najwyższa w Portugalii i Irlandii, a najniższa w Czechach i Szwecji.

Badanie zostało przeprowadzone online przez Kantar w okresie od 23 kwietnia do 1 maja 2020 r. wśród 21 tys. 804 respondentów w 21 państwach członkowskich UE (nie obejmowało Litwy, Estonii, Łotwy, Cypru, Malty i Luksemburga).

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)