Włącz myślenie. Nie marnuj!

Wielka zmiana to suma wielu małych działań!

Młodzi ludzie są bardzo kreatywni, bezkompromisowi, myślą niezależnie, a kwestia poszanowania środowiska leży im na sercu. Żeby zmieniać świat na lepsze niekoniecznie potrzeba pieniędzy, zaawansowanych technologii czy urządzeń. Najważniejszy jest pomysł, zmiana nawyków, sposobu myślenia. Na wielką zmianę składa się wiele małych, ale ważnych działań. Zakup filtra i picie „kranówki” zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach, noszenie ze sobą torby na zakupy zamiast kupowania tzw. foliówek, oszczędzanie wody- to naprawdę ważne. Liczę na ciekawe pomysły młodzieży, chciałbym je promować i upowszechniać.

Uczestnicy mają za zadanie przedstawić projekt, możliwy do zrealizowania przez szkołę, klasę, grupę, rodzinę, mający za cel redukcję ilości śmieci, poszanowanie surowców, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, dawanie ”drugiego życia” używanym przedmiotom, kreatywny recykling, naprawianie uszkodzonych przedmiotów, promowanie postawy ”less waste” czyli unikanie marnowania produktów itp. Konkurs rusza wkrótce!

Planuję konferencję z udziałem samorządów, mediów, organizacji pozarządowych, na której autorzy najciekawszych projektów będą mieli okazję zaprezentować swoje pomysły zaś autorów najlepszego projektu zaproszę do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z zasadą ”zacznij od siebie” Parlament całkowicie zrezygnował z jednorazowych plastikowych kubków, nie sprzedaje się też wody w plastikowych butelkach. Wycofano z użycia plastikowe słomki.

Kupując sałatki w słoikach czy wodę w szklanych butelkach płaci się spory zastaw, bo są to opakowania zwrotne.

Parlament organizuje też szkolenia dla pracowników. Można się nauczyć jak organizować swoją pracę aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko.

Od dawna na każdym piętrze, w wielu miejscach znajdują się pojemniki do segregacji śmieci.

W moim biurze oszczędzamy też wodę. Ta, która pozostaje na dnie czajnika trafia do konewki i służy do podlewania kwiatów. To właśnie takie małe, ale ważne codzienne działania.